Naučno-stručna konferencija logopeda Srbije, koja se ove godine održava pod radnim nazivom „Inovativni pristupi u logopediji“, počela je danas u Hotelu Slavija Garni u organizaciji Udruženja logopeda Srbije. Planirana predavanja i radionice raspoređena su u dva dana.
Prvog dana na programu su bila plenarna predavanja, na kojima su pored predavača iz Srbije učestvovati istaknuti stručnjaci iz Hrvatske i Makedonije, a veliku pažnju je privuklo i izlaganje dr med. Ranka Rajevića, predsednika Komiteta svetske Mense za darovitu decu, inače osnivač mense u Srbiji, koji je govorio o uticaju motorike na razvoj kongitivnih sposobnosti. Na sebi svojstven način, uspeo je da natera auditorijum da aktivno učestvuje i neretko se dobro zamisli ne bi li našao rešenje za neke od postavljenih pitanja.
Prvog dana izlaganje su imala i dva profesora sa Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, prof. dr Nadica Jovanović – Simić govorila je o toku borbe koja se vodi za regulisanje profesije logopeda, dok je prof. dr Slavica Golubović održala predavanje na temu “Fonološka svesnost, jezičke smetnje i pokazatelji disleksije”. Rad na temu “Formantska analiza glasa kod vokalnih proteza” iznela je doc dr. Gordana Mumović, sa Medicinskog fakulteta iz Novog Sada, koja je profesionalno angažovana i na Klinici za bolesti uha, grla i nosa.
I ove godine nastavila se tradicija gostovanja istaknutih stručnjaka iz Hrvatske. Prof. dr Adinda Dulčić, sa poliklinike SUVAG i Filozofskog fakulteta, Sveučilište Zagreb, je izlagala na temu “Spaciocepcija i spaciogramatika u logopedskoj teoriji i praksi”, dok je dr sc. Draženka Blaži, sa Edukacijskog rehabiltacijskog fakulteta, Sveučilište u Zagrebu, kroz temu “Dijagnostika temeljena na objaktivnim pokazateljima – korak napred u logopediji” prikazala standardizovane testove i objektivne i strukturirane merne instrumente, koji se koriste u logopedskoj dijagnostici za procenu dece predškolskog i školskog uzrasta.
Internacionalni karakter naučno-stručnog skupa prvog dana donelo je i izlaganje dr sc Silvane Filipove, iz Zavoda za rehabilitaciju na sluh, govor i glas, Skoplje, na temu “Primena motoričkih vežbi u logopedskom tretmanu”.
Tokom drugog dana konferencije, na ovom naučno-stručnom sertifikovanom skupu logopeda, pored radionica “NTC sistem učenja” i “Biofeedback metoda, teorija i praksa”, biće obrađene sledeće teme:
- Prevencija jezika, govora, glasa i sluha
- Dijagnostika jezika, govora, glasa i sluha
- Tretman jezika, govora, glasa i sluha
U cilju praćenja najnovijih trendova iz oblasti logopedske nauke i prakse, a samim tim i održanja maksimalnog kvaliteta usluga u našem kabinetu, posle učešća na Danima defektologa (2015), 2. kongresu logopeda Srbije (2015), kao i Naučno-stručnoj konferenciji „Poremećaji fluentnosti“ (2016), tim Logopedskog kabineta Logopraxis je zabeležio prisustvo i na ovogodišnjem centralnom naučno-stručnom skupu logopeda.