Dobro je poznato da je mucanje jedan od fokusa rada i interesovanja našeg tima. Na Međunarodnoj konferenciji “Dani defektologa Srbije 2021”, koja je održana od 18. do 21. februara na Zlatiboru, predstavili smo naš stručni rad. Naziv rada je bio “Strategije prevladavanja stresa kod osoba koje mucaju tokom pandemije Covid-19”.
Ovaj rad rezultat je višemesečnog istraživanja našeg tima logopeda sprovedenog tokom 2020. godine. Našem timu se priključila i dala značajan doprinos Emilija Milanović, vlasnik istoimenog logopedskog centra iz Beograda. Emilija je rodom Kragujevčanka, ali i koleginica sa kojom usko sarađujemo, sa velikim i nemerljivim iskustvom iz ove oblasti. Kao osoba sama osoba koja se bori sa mucanjem, to je čini veoma uspešnom jer razume kroz šta prolaze osobe koje mucaju.
Zbog poznate epidemiološke situacije, organizacija Dana defektologa pretrpela je određene izmene. Jedan deo izlaganja održan je na licu mesta, u Kongresnom centru Hotela Mona Zlatibor, što je uobičajeno. Drugi deo radova izlagan je putem Zoom aplikacije. Učesnici su takođe mogli da prate izlaganja kako uživo, tako i putem Zoom aplikacije.
Za prikupljanje podataka za potrebe ovog rada korišćen je merni instrument Indikator strategija prevladavanja – CSI (dr James Amirkhan, Department of Psyhology, California State University, 1990), koji se sastoji iz 33 ajtema i 3 pojedinačno navedene strategije u prevladavanju stresa: rešavanje problema, traženje socijalne podrške i izbegavanje.
– Ovu situaciju sa koronom prepoznali smo kao vrlo specifičnu. Cela populacija bila je izložena istom izvoru i istoj količini stresa koji je na različite načine uticao na sve nas. Sa jedne strane, stres su izazivali strah od zaražavanja, briga za najbliže. Sa druge, to su bile promenjene rutine života, kao na primer ograničavanje kretanja, razmišljanje o držanju distance i nošenje maski. Dodajmo i promenu radnog vremena, uslova rada i obima posla i tako dalje – objasnili smo tokom izlaganja.
Primarni cilj istraživanja našeg tima je bio da utvrdimo koje strategije za prevazilaženje stresa su najčešće kod osoba koje mucaju. Uzorak je uzet od 32 osobe koje mucaju iz Srbije, Hrvatske, BiH i Crne Gore, uzrasta od 18 do 40 godina. Rezultati su pokazali da su osobe one prioritetno koristile strategiju izbegavanja i to u visokim vrednostima prema skali mernog instrumenta. Osim toga, u prosečnim vrednostima za populaciju koristile strategije rešavanja problema i traženja socijalne podrške. Dobijeni rezultati su i očekivani.
– Osobe koje mucaju su deo opšte populacije koja je osetljiva na stres. On predstavlja potencijalni uzrok pogoršanja kvaliteta i fluentnosti govora. Zato smo ih proveli kroz merni instrument Indikator strategija prevladavanja, sa željom da ove rezultate istraživanja iskoristimo da bismo bolje razumeli naše pacijente, jer se oni svakodnevno bore sa ovim složenim problemom. Učešćem na Danima defektologa želeli smo da podelimo ta saznanja sa kolegama kojima bi to možda olakšalo budući rad sa ovom govornom patologijom – zaključak je tima Logopraxisa.
Pored navedenih rezultata, kao sekundarni cilj utvrđeno je da li postoje polne razlike kada je reč o odabiru strategija.
– Situaciju koja povezuje mucanje, stres i Covid-19 smo jako ozbiljno shvatili – istakla je Jasmina Malović, vlasnik Logopedskog kabineta Logopraxis iz Kragujevca. – Sve to je rezultiralo našim istraživanjima, a ovo je samo prvi od dva istraživačka rada koje smo pripremili na ovu temu, a čiji će nam rezultati puno značiti u radu u narednom periodu kada budemo pokušavali da pomognemo ovoj populaciji. Anketiranjem smo došli do podatka da je 43,75% osoba koje mucaju osetilo da im se stanje mucanja pogoršalo tokom pandemije Covid-19.
Jasmina je dodala:
– Zanimljiv podatak da je 12,5% osetilo poboljšanje, što nam je bilo jako neočekivano. Međutim, dublja analizira otvorila je nove vidike po pitanju ove problematike. Osobe koje mucaju smo prepoznali kao potencijalno posebno ugrožene tokom vanrednog stanja povezanog sa Covid-19. Zato smo početkom aprila 2020. godine, sa koleginicom Darinkom Šoster, objavili i uputstva i savete za osobe koje mucaju tokom Covid-19. Nekoliko osoba širom Srbije nam se javilo i zahvaljivalo jer su im ti saveti puno pomogli.
Ovo je već drugi put da naši logopedi izlažu radove na Danima defektologa. Prethodni je zapažen nastup imala Jasmina Malović, takođe ispred tima Logopraxisa. Tada je izlagala rad “Učestalost govorno-jezičkih poremećaja kod dece predškolskog uzrasta u gradskim i seoskim sredinama”.