Prethodnog vikenda, u susret 6. martu i Evropskom danu logopeda, a na poziv divne voditeljke Natalije Milosavljević, naš logoped Jasmina Malović gostovala je u okviru emisije Vikend na K1.
Tom prilikom,u prijatnom razgovoru i ambijentu studija televizije K1, Natalija i Jasmina otvorile su nekoliko bitnih, među brojnim neiscrpnim temema koje se tiču govorno-jezičkog razvoja. Tako je šira javnost mogla da čuje zabrinjavajuće informacije o učestalosti govorno jezičkih problema među današnjom decom, zatim o uticaju tehnologija i savremenog načina života na progovaranje, ali i da se razbiju neke česte predrasude koje postoje u našem društvu. Takođe, roditelji su mogli da dobiju i bitne savete koji se tiču faze brbljanja, kako stimulisati progovaranje kod beba, ali i kada treba da se obavezno obavi prvi logopedski, kontrolni pregled.
Pogledajte kako je to izgledalo:
Evropska asocijacija logopeda proglasila je 6. mart danom logopedske terapije, zbog čega se upravo tog dana širom Evrope obeležava Evropski dan govorno-jezičke terapije, tj. Dan logopeda. Cilj obeležavanja ovog datuma je da se istakne značaj podizanja svesti javnosti koliko poremećaji komunikacije utiču na zdravlje ljudi, ali i pravima pacijenata sa poremećajima komunikacije.
Kao i svake godine, i ovom prilikom želimo roditeljima da ukažemo na značaj rane intervencije i ranog prepoznavanja govorno-jezičkih i razvojnih problema, a samim tim i pravovremenog dovođenja deteta na kontrolno testiranje, već sa 2 navršene godine.
Zašto je jako bitno izvršiti testiranje? Pre svega jer se ranim otkrivanjem problema (već sa dve godine) oni znatno lakše i otklanjaju, a terapeutske metode daju mnogo bolje rezultate. Roditelji su često uljuljkani, žive u vremenu svog detinjstva, kada deca nisu bila izložena rizicima današnjeg vremena. Međutim, statistički podaci su neumoljivi, a 2018. godine Logopedski kabinet Logopraxis izvršio je istraživanje na teritoriji opštine Kragujevac i Knić, po kojima čak 57% dece ima neku vrstu govorno jezičkih problema. Da Šumadijski okrug nije izolovan slučaj govori i činjenica da je slične rezulate UuBeogradu dobio je pre 10-tak godina Institut za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora (63% u Beogradu). Pre manje od 2 decenije, 1991. godine, taj procenat se kretao oko 12%.