Svi bi kod najboljeg logopeda, najboljeg defektologa. Nije ni čudo, jer poveravaju nešto najdragocenije što imaju – svoje dete i to u najosetljivijem periodu njegovog razvoja.
A rano detinjstvo upravo to jeste – najznačajniji period odrastanja, vreme kada se razvijaju biološki potencijali. O značaju rane stimulacije smo već pisali u posebnom tekstu.
Međutim, kada krenu da se raspituju, kreću i pravi problemi – kako svedočenja koja nisu “montirana”, kako doći do onih autentičnih. Shvate, vrlo su retka, naročito ona u kojima se roditelji odvaže da javno govore o svojim iskustvima.
Jelenino iskustvo je dragoceno
I treba razumeti zašto ne žele da dele svoja iskustvo koja su imala sa različitim terapeutima.
Veliki broj je onih koji ne žele da pričaju u javnosti o problemu sa kojim se njihovo dete susreće, nekad ne žele ni da se zna da su bili kod logopeda. Drugi prosto ne vole kamere. Postoje i oni koji ne žele da govore o lošim iskustvima.
Zato je dragoceno svedočenje Jelene, mame iz Užica, ćerke 2,5-godišnje Sofije, devojčice koja značajno kasni u razvoju. Dragoceno pre svega roditeljima, onima koji donose pomenute odluke.
Da roditelji ne gube vreme u lutanju
Hrabro je Jelena stala pred kamere, a zbog svega što je prošla, njeno svedočenje je najglasnije do sada. A do ovog intervjua prošla je svašta, boreći se u Užicu i Beogradu više od godinu i po dana, u različitim centrima, sa različitim terapeutima. I često nije bilo sjajno.
Gromoglasno je njeno obraćanje zbog teške suze koju je pustila, hemijskog sastava 1% vode, a 99% isprepletanih emocija radosti, tuge i nade…
Jelena se bori za svoje čedo najbolje što ume, snaga majčine ljubavi je nešto što najviše pokreće.
Više od bilo kog terapeuta, više od bilo koje metode.
U moru terapeuta, posle različitih iskustava, poverenje je ukazala timu Logopraxisa, a da li se prevarila čućete u njenom obraćanju.
Kada je rekla da je spremna da podeli svoje iskustvo, sasvim razložno je istakla:
“Volela bih da sam ovu informaciju imala odmah, da nisam gubila vreme sa Sofijom lutajući od terapeuta do terapeuta. Želim da pomognem nekom sledećem detetu, nekom sledećem roditelju. Da taj roditelj ne mora, poput mene, na svom detetu da nauči šta je dobro, a šta ne. Da ponovim, da ne gubi vreme… Jer, kada dete kasni u razvoju, jedino što roditelji ne smeju je da gube vreme. Svaki dan, svaki mesec su dragoceni.”
Ako ste emotivni, možda prvo da spremite maramicu, i pogledajte celo Jelenino obraćanje…
Poverenje Logopraxisu dalo je rezultat
Posle brojnih loših iskustava, Jelena je u Logopraxis centar dovela Sofiju pre svega zbog Tomatis terapije.
Među brojnim roditeljima sa kojima je razgovarala u različitim ustanovama, čula je o značajnim uspesima koje su ti mališani imali sa našim terapeutima koji sprovode Tomatis metodu.
Međutim, iako u startu nepoverljiva, sa Sofijom koja je plakala i odbijala svaku saradnju, Jelena je ipak odlučila da se zadrži u Logopraxisu.
Jasmina Malović, logoped, Tomatis terapeut i terapeut senzorne integracije, koja je primila Sofiju u Logopraxisu, priseća se ovog susreta.
Bilo je očigledno da brojni senzorni problemi u velikoj meri ometaju Sofiju, zbog čega je bila jako razdražljiva. Njen nervni sistem nije bio spreman za brojne stimuluse iz redovnog okruženja. Iako su došli primarno zbog Tomatisa, moja obaveza je bila da ukažem da ta terapija sama od sebe neće doneti očekivani rezultat. Iz iskustva znam da roditelji previše očekuju od Tomatisa. Bilo mi je jasno da Sofiji standarni tretmani neće pomoći, jer je problem složeniji, što sam se potrudila da joj objasnim.
Posle prvog ciklusa Tomatisa, vratili su se u Logopraxis centar. Sada su Sofijini roditelji bili puno otvoreniji, spremni da se presele iz Užica i u jednom periodu potpuno posvete radu sa našim timom. Jasmina se priseća:
Kada se neko odluči da se preseli zbog vašeg rada, to je zaista dodatna odgovornost koju kao terapeuti osećamo. Mislim da su se Sofijinim roditeljima slegle informacije i da su odlučili da daju šansu našim terapeutima. A čini mi se da su bili na izmaku snaga i poverenja prema struci. Koncipirali smo individualizovani program za Sofiju koji je pored Tomatisa podrazumevao doziranu terapiju senzorine integracije, ali i logopedske i defektološke tretmane.
Zastala je Jasmina i dodala:
Sofijina pažnja je bila takva da smo morali pažljivo da doziramo u onoj meri u kojoj bi ti tretmani bili maksimalno efikasni. Nekada prevelika stimulacija i previše tretmana mogu da izazovu kontraefekat i postanu opterećujući za nervni sistem deteta. Sofiju i njene roditelje očekuje još puno borbe, ali zaista je napravila značajan i vidljiv iskorak, zbog čega smo svi u timu presrećni.
Opremljenost Logopraxis centara pravi razliku
Logopedski kabinet Logopraxis trenutno ima otvorena dva centra, u Kragujevcu i Beogradu, koji su opremljeni po najvišim svetskim standardima struke.
I to nije fraza, u njima se vodi računa o svakom, pa i najmanjem detalju. Veliku pomoć u organizaciji prostora i sistemu rada dobijen je od koleginica iz SAD i Nemačke, sa kojima postoje redovni višegodišnji kontakti i saradnja, a koje su podelile dragocena iskustva iz njihovih uređenih sistema.
Oprema u sobama za senzornu integraciju je od najpoznatijih svetskih proizvođača, sa neklizajućim materijalima. Zbog preduzimanja najvišeg nivoa bezbednosti, mališani u Logopraxis centrima neće sesti u ljuljašku sa Aliexpress-a ili Temu-a, već u atestiranu terapijsku ljuljašku, uvezenu iz Nemačke.
A takvih u Srbiji verovatno možete izbrojati na prstima jedne ruke.
Takođe, primetićete da nijedna prostorija u kojoj se sprovode tretmani u Logopraxisu nije manja od 10 m2, kako se mališani ne bi osećali klaustrofobično u njima. Upravo to je i svetski standard ispod kojeg ne bi smelo da se ide, ali u praksi u velikom broju centara to nije slučaj.
I visina plafona je u skladu sa nužnim minimumom.
Da li ste znali da je u Logopraxis centru u Kragujevcu u sobi za senzornu integraciju instaliran terapijski koji je atestiran na 17% asorpcije udarca prilikom pada. Jedini je takve vrste u Srbiji.
Roditelji su već primetili da su i stolovi izrađivani po meri, da table na njima nemaju oštre ivice, što dodatno utiče na maksimalni nivo bezbednosti i kontrolisanih uslova u kojima se terapije sprovode.
Sve, pa i položaj deteta i terapeuta tokom rada, postavljeni su tako da mališani imaju što manje distrakcija, kako bi se obezbedilo da budu što je moguće pažljiviji, a samim tim i tretmani efikasniji.
Mnogo je toga što bismo mogli da istaknemo, dali smo samo neke nagoveštaje.
Ako se tome doda i ogromna zbirka logopedskih instrumenata, postaje jasnije zašto su Logopraxis centri među najopremljenijim na Balkanu.
Ponajbolji terapeuti u logopedsko-defektološkoj struci
Ipak, najveća snaga Logopraxis centra su terapeuti! Upravo je njihovo znanje i empatija koju poseduju u radu sa decom ono na šta smo posebno ponosni.
Ponajbolji logopedi u struci, Jasmina Malović i Ljiljana Dostanić, zadužene su da vode centre u Kragujevcu i Beogradu. Ništa manje značajna nije ni svesrdna pomoć Milke Leković, predsednice Logopedske sekcije u Društvu defektologa Srbije (najveće i najuticajnije strukovno udruženje u Srbiji) i Nataše Medić, jednog od najboljih dečijih psihologa u Srbiji.
Kada uđete u naše centre, primetićete da na zidovima ordinacija nijedna od pomenutih nije obesila svoje diplome i sertifikate. Zidovi bi verovatno bili premaleni kada bi to i želele.
Ali to i nije njihov stil. Prosto, radi se o ostvarenim terapeutima koji nemaju potrebu da svoj autoritet pred roditeljima “zidaju” isticanjem diploma i sertifikata. Dovoljno im je znanje i iskustvo proisteklo iz brojnih završenih obuka u inostranstvu, ali i dugogodišnjeg terapeutskog rada.
I ostali mlađi terapeuti zaposleni u našim centrima su probrani pre svega na osnovu kvaliteta, ali i osećaja za rad sa mališanima. Sve su najpre prošle kroz rigoroznu i detaljnu selekciju. Usledile su zatim i dodatne obuke koje su im omogućile da mogu da se prilagode specijalnom metodološkom pristupu koji koristimo u našem centru. U zavisnosti od znanja i iskustva dobijaju i zaduženja u centru, nikada ne dobijajući zadatak za koji nisu spremne. Podrazumeva se obavezno mentorstvo i redovna analiza, ali i evaluacija rada koju obavljaju najiskusniji terapeuti.
Ono što se takođe stalno nadograđuje, a to je sistem rada je postavljen tako da se obezbedi maksimalan kvalitet i efikasnost tretmana.
Potražite pomoć naših terapeuta
Ako vaše dete ima problem sa izgovorom glasića, mucanjem, savladavanjem školskih veština, ili se pak susreće sa nekim složenijim govorno-jezičkim ili razvojnim problemom, problemom sa hranjenjem, naš tim terapeuta vam može pomoći.
Pomoć naših sjajnih terapeuta možete potražiti na dve lokacije:
🔹 Logopraxis Beograd (Luke Vukalovića 9/3, 70 metara od stanice tramvaja kod Opštine Zvezdara)
🔹 Logopraxis Kragujevac (Tanaska Rajića 12/1, paralelna sa Glavnom).
Za više informacija možete nas kontaktirati na sledeće kontakt telefone:
🔹 Beograd: 📞 064/00-99-181
🔹 Kragujevac: 📞 065/677-95-87