U skladu sa preporukama i uputstvima Ministarstva zdravlja, a u cilju odgovornog ponašanja i prevencije širenja virusa COVID 19 (koronavirusa), umanjenja rizika po zdravlje dece i roditelja, kao i zaposlenih, stručni tim za bezbednost, zaštitu i zdravlje na radu Logopraxis-a realizovao je hitan radni sastanak, na kojem su sagledane zvanične informacije koje su dostupne iz domaćih relevantnih institucija, svetske zdravstvene organizacije, ali i dostupne informacije iz Kine i Italije, zemalja koje su najviše pogođene virusom COVID-19.
U skladu sa zaključcima sa ovog radnog sastanka, tim za bezbednost, zaštitu i zdravlje na radu Logopraxisa predložio je, a menadžment usvojio preduzimanje sledećih preventivnih mera, koje stupaju na snagu od ponedeljka 16. marta 2020. godine:
Preporuke za decu, roditelje i pratioce:
- Po ulasku u prostorije, a pre ulaska kod terapeuta, pratilac i dete obavezno da operu ruke čvrstim sapunom i obrisati ubrusima. To činite u trajanju od minimum 20 sekundi.
- Ukoliko dete ima bilo kakve simptome prehlade ili kašlja, otkažite pregled na vreme.
- Narednih dana, nećete zameriti, ali izbegavaćemo rukovanje, a tokom terapeutskog rada kad god možemo, ćemo se truditi da održavamo malo veću udaljenost od deteta nego što ste to od nas navikli.
- Obezbedili smo papirne maramice na stolovima svakog od terapeuta, pa ukoliko imate potrebu da kašljete ili kijate, činite to u njih jednokratno, a zatim ih odmah bacite.
- Molimo Vas da starije osobe, bake i deke, ne dovode decu na tretmane, već vas molimo da to čine roditelji.
Obaveze terapeuta:
- Terapeuti su dužni da često provetravaju prostorije u kojima se radi, a ukoliko je moguće i nije preterano hladno, držaće prozore otvorene širom ili na kip.
- Terapeuti su dužni da podignu nivo lične higijene, kroz učestalije pranje ruku tokom radnog vremena.
- Terapeuti su dužni da podignu nivo higijene prostorije u kojoj sprovode tretmane. To obavezno činiti između dva tretmana kroz dezinfikovanje radnih površina i materijala korišćenih tokom prethodnog tretmana.
Zabrinuti ste za zdravlje Vašeg deteta zbog korona virusa? U daljem delu teksta, prenećemo vam neka uputstva i preporuke UNICEF-a za roditelje.
- Virus je smrotonosan u retkim slučajevima, za sada uglavnom kod starijih osoba. Do sada je bilo vrlo malo prijavljenih slučajeva kod dece.
- Ukoliko vaše dete ima simptome COVID-19, potražite lekarsku pomoć, ali nemojte paničiti. Imajte na umu da je na Severnoj hemisferi u toku sezona gripa, a da COVID-19 ima slične simptome kao grip ili prehlada, koji su kod dece mnogo češći.
- Osim ukoliko nisu izdati saveti za javno zdravlje ili druga relevantna upozorenja, koji se odnose na pohađanje nastave, a vaše dete ne pokazuje simtpome kao što su groznica ili kašalj, najbolje je da dete ide u školu.
Navedene mere preduzimamo jer želimo da budemo odgovorni prema vama i prema sebi, a svakako ne jer paničimo, jer smatramo da za tako nečim nema potrebe. Pročitajte neke od informacija koje treba da znate kako biste postupali rezumno u vreme pandemije i prilagodili svoje ponašanje aktuelnoj situaciji:
- Prema statistici portala statista.com od 12. marta, u Italiji je od ukupnog broja onih kod kojih je utvrđeno prisustvo korona virusa (ne umrlih, već obolelih), više od ¾ čine stariji od 51. godine (76%).
- Prema istoj statistici, u Italiji je od ukupnog broja onih kod kojih je utvrđeno prisustvo korona virusa, samo 1,2% pripada vrlo širokoj grupi od 0-18 godina.
- Najveći broj umrlih od COVID-19 su u Kini i Italiji. Poznato je da je najveći broj umrlih od korona virusa u Italiji pripada populaciji 80-90 godina.
- Nacionalni institut za zdravlje izdao je saopštenje da je u Italiji prosek godina umrlih 81, a većina preminulih je već patila od nekih zdravstvenih problema.
- Čak 72% ljudi koji su umrli od korona virusa u Italiji su muškarci.
- Prema trenutno dostupnim podacima, nijedno dete mlađe od 10 godina nije umrlo u svetu od korona virusa.